اخبار

1395/12/21
جهت دریافت فایل ها به متن خبر مراجعه نمایید


 کعبه مقصود  


گزیده اشعار فاخر 


مرثیه فاخر


جنگ تعزیه فاخر

1395/12/04
سایت و پوستر نخستین همایش ملی ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری امروز(۴اسفند) با حضور امام جمعه مرزن آباد، معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ساری رونمایی شد.


 به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از ساری، امروز(4اسفند) پوستر و سایت پوستر نخستین همایش ملی ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری با حضورحجت الاسلام علیخانی امام جمعه مرزن آباد، علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران و احدجاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در اولین جلسه کمیته علمی همایش در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به ترتیب رونمایی و آغاز بکار کردند.

احدجاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به اقدامات دستگاه فرهنگ و هنراستان درخصوص تکریم و تجلیل از مفاخر دینی، فرهنگی، هنری و علمی اشاره کرد و گفت: تلاش داریم از مقام والای ملاعلی وفرزندش شیخ حسن آقا فاخری ازعلمای بزرگ جهان تشیع در آبان ماه سال 96تجلیل بعمل آید.

 

وی با بیان اینکه این اداره کل برگزاری همایش های تجلیل از مشاهیر، ناموران و مفاخر استان را در راستای اشاعه الگوهای فرهنگی و هنری در دستور کار دارد، اظهار داشت: ملاعلی وشیخ حسن آقا فاخری از نادر علمای برجسته جهان اسلام هستند که توانسته درمدح عاشورا مرثیه بسرایند.

 

جاودانی از اعلام عمومی فراخوان این همایش با گستره ملی با همکاری اصحاب رسانه استان خبر داد و گفت: برنامه ریزی برای حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و علمای حوزه علمیه قم در مراسم اختتامیه این همایش در دستور کار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قرار دارد.

 

وی با اشاره به اینکه مقرر گردیده جلسات کمیته علمی این همایش به ریاست حجت الاسلام علیخانی امام جمعه مرزن آباد در چالوس برگزار خواهد شد، اذعان داشت: برگزاری این همایش، کاری برای امام حسین(علیه السلام) است چراکه این همایش منتسب به دو عالم برجسته است که برای زنده نگه داشتن یادامام حسین(علیه السلام) تلاش کردند.
 

به گزارش شبستان، سایت همایش ملی ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری به سفارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و با همکاری جهاددانشگاهی مازندران و توسط دانشگاه شیراز طراحی شد و متناسب با این همایش، بومی سازی خواهد شد.


1395/12/04
امام جمعه مرزن آباد با اشاره به اینکه شناسایی تاریخ کربلا از اشعار ملاعلی وشیخ آقاحسن فاخری به درستی حاصل می شود، گفت: مرثیه های ملاعلی همانند محتشم کاشانی، زیبایی‌های دین وعاشورا را بیان می کند، که باید دراختیاران مداحان قرار گیرد.


 به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از ساری، حجت الاسلام  محمودعلیخانی، امام جمعه مرزن آباد امروز(4اسفند) در آئین رونمایی از پوستر و سایت نخستین همایش ملی ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با بیان اینکه مرثیه سرایی در مورد اهل بیت(علیهم السلام) و به ویژه امام حسین(علیه السلام) نشان از هوشیاری این دو عالم فرهیخته دارد چراکه هرگونه آثار مربوط به ائمه معصومین(علیهم السلام) به جهت ماندگاری این بزرگواران، ماندگار خواهدبود.

 

وی با بیان اینکه با مطالعه در زندگانی این دو فرهیخته می‌توان از تاریخچه زندگی آنها لذت برد، افزود: از اینکه در منطقه کسانی بودند که مراجع بزرگی برای پاسخگویی به شیعیان محسوب می‌شدند مایه مباهات است و باید گرامی داشته شود.

 

حجت الاسلام علیخانی با تأکید بر اینکه باید همه تلاش کنند تا بتوان همایش به یاد ماندنی و درخور شأن را برگزار کرد، گفت: با مطالعه اشعار و مراثی این دو می‌توان دریافت شخصیت‌هایی وجود داشت که توانستند به زیبایی اهل بیت(علیهم السلام) را معرفی کرده و مصائب کربلا و عاشورا به‌دور از تحریف ارائه کنند.

 

وی با بیان اینکه اشعار این پدر و پسر بیانگر اینکه این دو عالم برجسته جهان اسلام به  زبان عرب و فارسی تسلط خاصی داشتند، خاطرنشان کرد: در تاریخ شاعری به جز ملا علی فاخری را نمی شناسم که همانند محتشم کاشانی مراثی ارزشمندی در وصف امام حسین(علیه السلام) و حوادث کربلا سروده باشد.

 

امام جمعه مرزن آباد با اشاره به اینکه مرحوم ملا علی فاخری فقیه بودند و رساله مرحوم مجتهد تنکابنی را به نظم درآورده بودند، گفت: مسائل، رویدادهای تاریخی و احادیث معتبر در اشعار ملاعلی فاخری به زیبایی مورد استفاده قرار گرفتند.

 

وی با اشاره به اینکه شناسایی تاریخ کربلا از اشعار ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری به درستی حاصل می شود، اظهار داشت: امروزه مشاهده می‌شود که مداحی‌ها با اشعاری آمیخته شده که گاهی از نظر روحی آسیب‌هایی ایجاد می‌کند که مقام معظم رهبری(حفظه الله) نیز در اینخصوص نگرانی‌هایی را بازگو نمودند و می طلبد اشعار این دو عالم برجسته اسلام  که زیبایی‌های دین و عاشورا  را به درستی بیان می کند، در اختیار مداحان قرار گیرد.


1395/12/04
معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با بیان اینکه ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری پرچمدار دین مداری، پاکی و اخلاق مداری بودند، برضرورت شناسایی ابعاد مختلف علمی و فکری این دوعالم فرهیخته و معرفی به اقشار مختلف جامعه تاکید کرد.


 به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از ساری، علیرضایونسی، معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران امروز(4اسفند) در آئین رونمایی از پوستر و سایت نخستین همایش ملی ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، برگزاری این همایش را اقدامی ارزشمند و شایسته تقدیر دانست و گفت: پاسداشت یک مقام علمی، دینی و اخلاقی، تکثیر زیبایی هااست.

 

وی از این دو عالم برجسته به عنوان شاعر، ادیب، فقیه، مورخ و صاحب حکمت یاد کرد و اظهار داشت: حکیم بودن و حکمت داشتن این دو عالم فرهیخته، بسیار حائز اهمیت است.

 

یونسی با تاکید اینکه اشعار این پدر و پسر فرهیخته پاسخگوی نیاز همه اعصار و همه نسل ها است، گفت: این دو بزرگوار پرچمدار دین مداری، پاکی و اخلاق مداری بودند.

 

وی برضرورت شناسایی ابعاد مختلف شخصیتی، علمی و فکری ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری  و معرفی به اقشار مختلف جامعه تاکید کرد.

 


صفحه اولصفحه قبل123صفحه بعدصفحه آخر